ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

اصول صحیح تمرینات کوهنوردی

1- اصل -تداوم
تصور برخی از افراد خصوصا افراد مبتدی این است که ره صدساله را در یک شب طی کنند . این ادعایی نشدنی در ورزش است . تمرینات باید مستمر و پلکانی صورت گیرد.

2- اصل -تفاوتهای - فردی
 انسان موجود منحصر به فردی است و توانایی و واکنش های هر فرد به تمرین های ورزشی خاص خود است. بنابر این یک کوهنورد باید براساس قابلیت های فردی خویش برنامه تمرینی را در نظر بگیرد.

3- اصل -مشارکت - در ورزش
برای موثر بودن تمرینی ،مهم حضور و فعال بودن کوهنورد در تمرینات است. تمرینات باید به گونه ای متنوع و فرحبخش باشد که افراد خصوصا کوهنوردان مبتدی رغبت به مشارکت بیشتری در تمرین از خود نشان دهند.

4- اصل -اعتدال
 افراط و تفریط در تمرینات ، اصل اعتدال را دچار حاشیه می کند. افراط در هر تمرینی موجب خستگی و دلزدگی می گردد، عضلات فرصت ریکاوری نیافته و به اصطلاح دچار شکست و پس رفت می شوند.

مطالعه بیشتر...

نقش تغذیه وجایگزینی مایعات از دست رفته در ریکاوری بعد ازکوهنوردی

همانطورکه می‌‌دانید بدن مایعات فراوانی را در یک تمرین مناسب از دست می‌‌دهد و بهترین راه این است که در همان زمان تمرین این مایعات را دوباره به بدن برسانیم اما جایگزینی آن‌ها پس از تمرین راه ساده‌تری است. در صورتی که بدن به مقدار کافی آب در اختیار داشته باشد فعالیت‌های جسمانی به طرز قابل ملاحظه ای بهبود می‌ یابد.کاهش آب بدن موجب کاهش عملکرد ورزشی می‌شود.

آب آلبالو بنوشید.
 آب آلبالو و محتویات آن کمک خواهد کرد تا تورم عضلات آسیب دیده کاهش یابد و رونده بازیابی بدن بدون درد و گرفتگی و همینطور با سرعتی بیشتر سپری شود.آب آلبالو بنوشید.

آب آلبالو و محتویات آن کمک خواهد کرد تا تورم عضلات آسیب دیده کاهش یابد و رونده بازیابی بدن بدون درد و گرفتگی و همینطور با سرعتی بیشتر سپری شود.

 تغذیه
درست بلافاصله پس از اتمام برنامه شما و توقف فعالیت بدنی برنامه بازیابی شما شروع میشه.

 یعنی اگه به طور دقیق بخواهید دقیقا از زمانی که تو ماشین برگشت  میشینیم تا به خونه برسیم .

مطالعه بیشتر...

در مواجهه با بهمن چگونه جانمان را نجات دهیم؟

هميشه بارش سنگين برف در پهنه‌هاي كوهستاني و ارتفاعات، ريزش بهمن را به دنبال داشته است. بهمن در اثر حركت ناگهاني توده‌هاي برفي به دليل سنگيني و نيروي جاذبه زمين از بالا به پايين سرازير مي‌شود و تهديدي جدي براي كوهنوردان، اسكي‌بازان و روستانشينان محسوب مي‌شود.

با توجه به بارش سنگين برف در برخي ارتفاعات كشورمان و ريزش بهمن در جاده‌ها و مسدود شدن راه‌ها، نحوه پيشگيري، مقابله و احيانا گريز از بهمن خصوصا براي رانندگان و مسافران زمستاني جاده‌ها، كوهنوردان و ساكنان پهنه‌هاي كوهستاني امري ضروري است.

چه بايد كرد؟
ـ ارتعاش يكي از عوامل مهم ريزش بهمن است. هنگام عبور از مناطق كوهستاني پر از برف بايد سكوت را رعايت كرد. بوق زدن، بلند كردن صداي ضبط ماشين يا فرياد زدن در اين مسيرها مي‌تواند موجب ريزش بهمن شود.
همچنين بايد بدانيد صداي هواپيما، بالگرد و حتي ماشين‌هاي برف‌روب نيز مي‌تواند به ريزش بهمن كمك كند. بنابراين براي مواجهه با بهمن تمام حواستان را به كار گيريد و ساكت باشيد و با شنيدن كوچك‌ترين صدايي كه حاكي از ريزش برف است، منطقه را فوري ترك كنيد.
ـ شيب از عوامل اصلي سقوط بهمن است. عمدتا بيشترين بهمن‌ها در شيب‌هاي 35 تا 40 درجه اتفاق مي‌افتد. در اين شيب‌ها، ثبات لايه فوقاني برف كاهش يافته و خطر بهمن افزايش مي‌يابد.
البته در شيب‌هاي تند (50 درجه يا بيشتر)‌ به دليل آن كه برف قبل از انباشتگي به طور طبيعي به پايين سرازير مي‌شود، خطر سقوط بهمن زياد نيست.
روي شيب‌هاي خيلي ملايم (كمتر از 25 درجه)‌ نيز خطر بهمن كمتر است، ولي بايد بدانيد شيب‌هاي صاف، بدون پستي و بلندي و فاقد پوشش گياهي بهمن‌خيزترند. بنابراين براي كوهنوردي يا اسكي به شيب ارتفاعات توجه كنيد.
ـ وزش بادهاي تند مي‌تواند به سقوط بهمن كمك كند، بويژه اگر طي چند روز متوالي بشدت وزيده باشد. بر اين اساس قبل از عزيمت به نقاط كوهستاني به شرايط جوي توجه كنيد.
ـ در منطقه‌اي كه حتي يك بار بهمن در آن به وقوع پيوسته هميشه احتمال سقوط دوباره وجود دارد. بنابراين تاحد امكان در روزهايي كه بارش برف سنگين است، از اين مناطق عبور نكنيد.

مطالعه بیشتر...

راهکارهای پیشگیری از تاول پا در کوهنوردی

یکی از مشکلات شایع و عوارض ورزشهایی همچون کوهنوردی، طبیعت‌گردی و دو، تاول پا می‌باشد. در اثر فشار و اصطکاک مداوم و ممتد در ناحیه‌ای از پوست که مسئول مقاومت مکانیکی پوست می‌باشد و ایجاد فاصله ما بین این سلولها، تاول بوجود می‌آید که معمولا مایعات در  منطقه‌ای که این فاصله ایجاد می‌شود جمع می‌شوند. برخی عوامل موثر در ایجاد تاول پا عبارتند از:
1- میزان و مدت زمان اصطکاک
2 - فعالیت شدید
3 - خیس بودن و مرطوب بودن پوست
4- استفاده از کفش نامناسب و یا ضعیف برای اجرای برنامه
5- حرکت جوراب‌ها داخل کفش و ایجاد اصطکاک
6- شکل نامناسب و غیرعادی پا
7- حمل بار و کوله سنگین
8- فعالیت بیش از حد و ناگهانی

مطالعه بیشتر...

آمار سایت

881157
امروزامروز2015
دیروزدیروز1982
این ماهاین ماه64447
کل بازدید کنندگانکل بازدید کنندگان881157
آی پی شما :3.235.66.217

رزو تبلیغات

جهت تبلیغات شغل خود در سایت با شماره  09368194627  تماس بگیرید

چه کسی آنلاین است؟

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تبلیغات شما

آخرین کوهنورد ثبت شده

  • Ali_esmaeli
  • ادمین
  • rokh