ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

دویدن موجب افزایش سائیدگی زانو نمی شود

یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن منظم نه تنها احتمال بروز آرتروز و ساییدگی در مفصل زانو را افزایش نمی دهد بلکه می تواند به پیشگیری از آن کمک کند.

در این مطالعه محققین از 2600 نفر راجع به انواع فعالیت های بدنی که انجام می دهند یا قبلا انجام می داده اند سوال کردند.

سن متوسط این افراد 64 سال بود و از آنها سوال شد که در سنین 18-12 سالگی،34-19 سالگی،49-35 سالگی و بعد از 50 سالگی چه فعالیت های بدنی داشته اند.

حدود 29 درصد این افراد پاسخ دادند که در یکی از این محدوده های زمانی علاقه به دویدن داشته و آن را انجام می داده اند.

بررسی نشان داد که در کسانی که قبلا می دویده اند صرف نظر از اینکه این کار را در چه سنی انجام داده اند درد های زانو کمتر از افرادی بوده که عادت به دویدن نداشته اند.

مطالعه همچنین نشان داد که در این افراد علائم و نشانه های ساییدگی و آتروز زانو کمتر است.

محققین میگویند این مطالعه نشان می دهد که دویدن منظم می تواند موجب نوعی محافظت از زانو در برابر بروز ساییدگی در آن می شود.

هفده نکته ایمنی در کوهستان

۱- در مواقع بحرانی بیشتر افراد سرگردان و بی‌هدف به راه خود ادامه می‌دهند. مهم‌ترین کار در صورت بروز یک شرایط بحرانی توقف فعالیت‌ها و ارزیابی شرایط بحرانی است.

۲- به محض مشاهده هوای نامساعد و قبل از بحرانی شدن شرایط از پوشش حفاظتی خود مانند لباس بادگیر، کلاه و دستکش استفاده کنید. ممکن است کمی بعد طوفان و بوران اجازه این کار را به شما ندهد.

۳- با مشاهده اولین نشانه‌های بیماری مانند تنگی نفس و خستگی مفرط در میان اعضای گروه فرد بیمار را با همراه به پایین بفرستید.

۴- شما برای چند روز هم می‌توانید بدون غذا در کوه زنده بمانید، به شرطی که انرژی خود را ذخیره کنید و آن را بی‌سبب هدر ندهید. اما آب برای زنده ماندن بسیار ضروری است. می‌توانید از برف هم برای تهیۀ آب مورد نیاز خود استفاده کنيد.

۵- در شرایط بسیار سرد، تعرق سبب خیس شدن پوشاک و اتلاف سریع‌تر انرژی و در شرایط بسیار گرم نیز تعریق سبب از دست دادن آب بدن می‌شود. همواره در کوهستان به گونه‌ای فعالیت کنید که عرق نکنید.

۶- ادامۀ برنامه در باد و بوران و هوای بسیار سرد، با خطرهایی مانند گم شدن، یخ زدگی، پرت شدن، بهمن و تحلیل انرژی و افت دمای بدن همراه خواهد بود.

۷- در کوهستان به ویژه در فصل سرما سیگار نکشید. افراد سیگاری زود‌تر دچار سرمازدگی می‌شوند.

۸- اگر با یک گروه همراه هستید، تحت هیچ شرایطی از یکدیگر جدا نشوید، اگر تلفن همراه دارید گروه امداد را مطلع کنید.

۹- بیش از ۴۰ تا ۴۵ درصد حرارت بدن از سر دفع می‌شود. بنابر این در هوای سرد از کلاه استفاده کنید، اگر کلاه همراه ندارید می‌توانید با قسمتی از لباس خود، سرتان را بپوشانید.

۱۰- در شرایط سرما، چند لایه لباس نازک‌تر می‌تواند بهتر از یک لایه لباس ضخیم از هدر رفتن حرارت بدن شما جلوگیری نماید.

۱۱- در هوای سرد، به علائم سرمازدگی و افت دمای بدن توجه ویژه داشته باشید، این علائم: پوست سرد، لرز، گیج شدن، از دست دادن قدرت قضاوت و تصمیم گیری، اشکال در تکلم و سفتی و انقباض عضلانی است.

۱۲- هرگز فردی را که به شدت مصدوم است یا دچار افت دمای بدن شده است، حرکت ندهید، او باید گرم و خشک نگه داشته شود.

ادامه مطلب...

طول قدمها درکوهنوردی

طول قدم یک کوهنوردی باید با در نظر گرفتن قد و عوامل دیگری همچون شیب مسیر تنظیم شود.

در مکان های تقریبا تخت که شیب اندکی دارند، می توان قدمهای بلندی برداشت.
ولی در سربالایی ها و مکان های پرشیب باید فاصله قدمها راکوتاه تر در نظر گرفت تا خستگی به کمترین میزان خود برسد.

هنگام راهپیمایی باید تمام سطح پا روی زمین گذاشت. اما در بعضی از سربالایی ها می توان فقط از قسمت جلویی پا نیز استفاده کرد.

یکی از نکات بسیار مهم در کوهپیمایی،تنفس صحیح هنگام صعود و فرود است.

زیرا که با تنفس صحیح، اکسیژن کافی به بدن خواهد رسید.
به خصوص که در ارتفاعات به دلیل کم شدن میزان هوا، بدن نیاز به مصرف انرژی بیشتری برای کسب اکسیژن مورد نیاز خود دارد.

هنگام دم می توان هم از بینی و هم از دهان استفاده نمود (با نسبت 70 به 30 درصد). استفاده صرف از بینی با توجه به تمام مزایایی آن، به دلیل حجم هوای ورودی کمتر، گاهی اوقات امکان پذیر نیست.

توصیه هایی برای داشتن خوابی بهتر در کمپینگ

با اینکه کمپینگ یک فعالیت لذت بخش و هیجان انگیز است، ولی عده ای هستند که دوست ندارند خواب راحت شب در خانه و روی تختشان را با یک شب در هوای نامعلوم طبیعت عوض کنند. اشکالی ندارد، اگر جزو این دسته افراد هستید، باید نکات بیشتری را برای داشتن رفاه کافی موقع خواب رعایت کنید. این مطلب در این باره به شما کمک خواهد کرد.

1_ مکان برپایی چادر:
شاید خیلی واضح بنظر برسد ولی حواستان باشد چادرتان را جایی برپا نکنید که سنگ های بزرگ و چوب های تیز باشد. سوزن های خشک شده ی کاج برای زیر چادر خیلی خوب هستند. به خشک ماندن چادر نیز وقت باران کمک میکنند.

2_ سایز و اندازه چادر:
حواستان به اندازه ی چادری که میبرید باشد! ممکن است تعداد افراد و وسایلتان خیلی بیشتر از چادرتان جاگیر باشد. بهترین کار اینست که چادری ببرید که ظرفیت یکی دونفر بیشتر از تعدادتان را داشته باشد.

3_ داشتن دریچه برای تهویه هوا:
هیچ کس دوست ندارد در یک چادر دم کرده از خواب بیدار شود. برای جلوگیری از این اتفاق یا از فن های دستی استفاده کنید یا برای چادرتان دریچه هایی درست کنید و بازشان بگذارید.

4_ گرما و سرمای شب و روز را در نظر بگیرید:
اگر میخواهید به جایی بروید که شبها سرد میشود کیسه خوابی با خودتان ببرید که گرم نگهتان دارد. بهتر است لباس کمتری بپوشید چون باعث میشود بدنتان و کیسه خوابتان بهتر باهم گرم شوند. اگر هم جایی میروید که خیلی گرم میشود حواستان به تهویه چادر باشد. میتوانید پنکه ها و دستگاه های خنک کننده ی دستی با خودتان ببرید.

ادامه مطلب...

آمار سایت

2062548
امروزامروز1023
دیروزدیروز2687
این ماهاین ماه64081
کل بازدید کنندگانکل بازدید کنندگان2062548
آی پی شما :3.236.97.59

رزو تبلیغات

جهت تبلیغات شغل خود در سایت با شماره  09368194627  تماس بگیرید

چه کسی آنلاین است؟

ما 1435 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تبلیغات شما

آخرین کوهنورد ثبت شده

  • modir
  • rokh