ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

کربوهیدرات ها رمز عبور از سختی های کوهنوردی

از فواید کربوهیدرات در کوهنوردی هر قدر هم بگوییم باز هم کم است و می دانید کربوهیدرات مهم ترین منبع مصرفی برای کوهنوردی می باشد.

بهتر است کوهنوردان در زمان صعود به ارتفاعات خوراکی هایی غنی از کربوهیدرات مانند خرما و کشمش و موز و بیسکویت مصرف کنند،زیرا یک کوهنورد با مصرف مناسب کربوهیدرات در کوهنوردی می تواند به فشار سنگین غلبه کند و بتواند مسیر تا قله را به اتمام برساند.یکی از بهترین و پر انرژی ترین نوع بیسکویت ها،بیسکویت کنجد یا بیسکویت شهد خرما می تواند منبع سالم و طبیعی کربوهیدرات بدن کوهنورد باشد.
در کوهنوردی انرژی مورد نیاز بدن در ابتدا از سوختن چربی بدست می آید ولی با فشار بیشتر در کوهنوردی بدن به استفاده کردن از کربوهیدرات ذخیره شده می پردازد.به بیان دقیق تر در زمان کوهنوردی سبک که نیاز به 60 درصد انرژِی بدن می باشد این انرژی از طریق چربی ها تامین می شود و با افزایش فشار در زمان صعود،بدن ما به سمت استفاده از کربوهیدرات ها می رود.

در بدن ما کربوهیدرات قبل از مصرف ابتدا به صورت یک نوع قند به نام گلوکز ذخیره می شود و در هنگام کوهنوردی صرف تامین انرژی عضلات می شود و کوهنوردان باید با تغذیه مناسب خوراکی های حاوی کربوهیدرات مانند خرما و کشمش و بیسکویت کارایی و قدرت خود را در سطح بالایی نگه دارند.

نکاتی برای سبک‌تر کردن بار کوله‌پشتی

سبک بودن کوله‌پشتی به معنای مصرف انرژی کمتر، کمردرد و تاول زدن کمتر و همچنین امکان استفاده از کفش سبک‌تر در اجرای برنامه‌ها می‌باشد. برای این منظور چندین نکته و راه‌کار پیشنهاد می‌شود.

1⃣ انتخاب و خرید هوشمندانه کوله‌پشتی :
به‌عنوان یک قاعده کلی اگر هدف شما سبک‌تر کردن بارتان باشد، انتخاب کوله کوچکتر و سبک‌تر در اولویت قرار دارد. بصورت کلی شما نباید کوله‌پشتی انتخاب کنید که بیش از 1/5 تا 2 کیلوگرم به بار شما اضافه کند. سبک بودن کوله می‌تواند به دلیل استفاده از مواد اولیه سبک‌تر و همچنین زیپ‌ها و جیب‌های کمتر باشد. البته وزن کوله‌پشتی تنها یکی از فاکتورهای انتخاب کوله مناسب می‌باشد. ساختار و قالب کوله‌پشتی شما نقش به سزایی در تقسیم بار و کاستن از فشار بر شانه‌های شما دارد، همچنین کوله‌های حرفه‌ای دارای تسمه و بند‌های راحت‌تر و مناسب‌تری نسبت به کوله‌های بدون قاب و فریم می‌باشند، ضمن آنکه دارای تهویه مناسب‌تری نیز می‌باشند.

مطالعه بیشتر...

چگونگی گام برداری و تقسیم انرژی در ورزش کوهنوردی:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: با رعايت يك سري قواعد ساده مي توانيم با گام برداري صحيح و تقسيم انرژي مناسب از آسيبهاي رايج ورزش كوهنوردي اجتناب كنيم. خيلي از دوستان همنورد هستند  كه به علت رعايت نكردن همين اصول ساده، زانوهاي خودشان را به دست فيزيوتراپها سپرده اند.

اولین عضو فعال هر کوهنورد در ورزش کوهنوردی پاها میباشد و اگر شخص بتواند بطور صحیح ازاین عضو استفاده کند کمتر دچار خستگی می شود و رسیدن به این هدف مستلزم هماهنگی بین دستگاه تنفسی و اعضای دیگر می باشد .گام برداری صحیح به صورتی است که شخص به نفس نفس زدن نیافتد واین عمل اصولی دارد که بصورت مختصرآنها را بیان می کنیم .

اولین اصل در آمادگی بدن جهت انجام هر ورزش گرم کردن می باشد . در کوهنوردی عمل گرم کردن به دو روش انجام می شود.

۱-     گرم کردن بدن با نرمش و انجام حرکات کششی در ابتدای حرکت .

مطالعه بیشتر...

چند نکته کاربردی جهت صعودهای ایمن تر و موفق تر

1_دراجرای برنامه های کوهنوردی آمادگی جسمانی را فراموش نکنید. ذهنتان به تنهایی شما را به هیچ قله ای نمی رساند.
2ـ در برنامه های کوهنوردی ابزار و لوازم مناسب و استاندارد تهیه کنید.

3ـ کوهنوردی را تمرین کنید و برای عملکرد بهتر مهارت های کوهنوردی را بیاموزید.
4ـ برای صعودهای جدی تر توانایی ها و مهارت  های کوهنوردی خود را ارتقا بخشید.

5ـ جهت برنامه های کوهنوردی تیم خوب و راهنمای مناسبی انتخاب کنید.

مطالعه بیشتر...

آمار سایت

457079
امروزامروز59
دیروزدیروز1356
این ماهاین ماه30376
کل بازدید کنندگانکل بازدید کنندگان457079
آی پی شما :35.153.135.60

رزو تبلیغات

جهت تبلیغات شغل خود در سایت با شماره  09368194627  تماس بگیرید

چه کسی آنلاین است؟

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تبلیغات شما

آخرین کوهنورد ثبت شده

  • Ali_esmaeli
  • ادمین
  • rokh