ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

لذت کوهنوردی

کوه پیمایی یا کوه نوردی فعالیتی است که هر کسی با دید متفاوتی به آن مینگرد. بعضی ها به عنوان تفریح به آن نگاه میکنند بعضی ها به عنوان یک ورزش سالم و عده ای دیگر به عنوان یک ماجراجویی خطرناک اما نکته مشترکی که همه این دیدگاه ها را به هم نزدیک میکند درسی است که همه کوه نوردان خواسته یا نخواسته ازآن یاد میگیرند وآن درس درس زندگی است.

کسی که تصمیم صعود به قله ای را میگیرد باید مراحل مختلفی را طی کند که درست همانند طی کردن مراحل مختلف در زندگی برای رسیدن به یک هدف میباشد. همانند زندگی که هر فردی باید هدفی را انتخاب کند یک کوه نورد باید قله صعودش را انتخاب کند و برای رسیدن به قله یا هدف مورد نظر احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده دارد.

 در کوه نوردی مواردی همچون پوشاک مناسب ،آب و غذای کافی , وسایل امداد و نجات , بررسی وضعیت آب و هوا و بررسی توانمان برای صعود و در زندگی مواردی همچون کار و تحصیلات , سلامت جسم و روان و بررسی مشکلات احتمالی پیش رو و چگونگی فایق آمدن بر آن ها ازآن جمله میباشند.

مطالعه بیشتر...

مقاله کامل در مورد ارتفاع زدگی

بیماری ارتفاع زدگی برا اثر قرار گرفتن شخص در ارتفاع و به دلیل کاهش اکسیژن و ارتفاع گرفتن غیر تدریجی در فرد بوجود می آید.
همچنین از ارتفاع زدگی به نام AMS یا همان (بیماری حاد کوهستان) یاد میشود و بسیاری نام های دیگر
Puna, Sooche
شرایط در ارتفاع بالای 8000 پا  یا همان  بالای 2500 متر می افتد .
این مقاله از وب سایت MNT Knowledge Center  در باره علائم ، سندرم ، تشخیص ، درمان و جلوگیری از ارتفاع زدگی درکنار چگونگی ریکاوری بعد از آن را دنبال خواهد کرد.
به طور خلاصه و سریع واقعیت هایی درباره بیماری ارتفاع زدگی :
در ارتفاعات تعداد ملوکول های اکسیژن در هر تنفس کاهش می یابد
اضافه کردن ارتفاع بدون انجام هم هوایی ممکن است باعث ورود مایعات و تجمع آنها در شش ها و مغز شود
سندرم بیماری ارتفاع در بر گیرنده ی ضعف ، خواب آلودگی و کاهش اشتها می باشد
علت اصلی ایجاد آن افزایش سریع ارتفاع و یا ماندن طولانی مدت در ارتفاع بالا می باشد
در مان های زیادی برای بیماری ارتفاع زدگی وجود دارد اما افراد تنها باستی بلافاصله ارتفاع خود را کم کنند
سندرم:

مطالعه بیشتر...

سردی و بی‌حسی دست‌ها در کوهنوردی

اگر شما از آن دسته افرادی نباشید که در کوهستان و حتی با پوشیدن دستکش مناسب کماکان احساس سردی و بی حسی در دست‌ها و انگشتان خود می نمایند، حتما با این دسته افراد برخورد داشته اید.

در اینجا سعی شده تا به برخی از مهم‌ترین دلایل ایجاد این حس در کوهنوردان اشاره شود.

۱. انتقال خون: افت و پایین بودن فشار خون یکی از دلایل ایجاد چنین حالاتی است، در این صورت بهتر است فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

۲. اجزای خون: یکی از دلایل احتمالی وقوع چنین حالتی می‌تواند کم خونی و فقر آهن باشد. در این صورت شما باید با گنجاندن مولتی ویتامین ها و مکمل آهن (تحت نظر پزشک) در رژیم غذایی خود به این مشکل غلبه کنید.

مطالعه بیشتر...

طراحی برنامه کوهنوردی

 طراحی صحیح و دقیق برنامه یکی از مهمترین عواملی است که در موفقیت آن نقش دارد  . برنامه ریزی کامل در حقیقت هماهنگی کامل بین تمامی آن موارد می باشد . شکی نیست که طراحی اصولی و رو به رشد برنامه ها باعث ارتقا کوهنوردی در سطوح مختلف فردی و جمعی خواهد شد .

1- سطح افراد:
 سطح افرادبرای طراحی برنامه باید برآورد و ارزیابی صحیحی از سطح افراد شرکت کننده داشته باشیم و باید توجه نمود که قدرت یک تیم در دست یابی به اهداف مورد نظر نه به اندازه قویترین افراد تیم و نه حتی میانگین توانایی های افراد شرکت کننده است بلکه بستگی کامل دارد به ضعیف ترین فرد ، که بی توجهی به این موضوع تمام فعالیت کوهنوردی را تحت الشعاع قرار داده و منجر به عدم موفقیت برنامه خواهد شد .مهمترین عواملی که در سطح بندی و ارزیابی افراد باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از :

آمادگی جسمانی :
اولین شرط شرکت دربرنامه توانایی جسمانی برای پیمایش مسیر می باشد .از میان فاکتورهای آمادگی جسمانی ، توان هوازی و استقامت اهمیت بیشتری دارند که هر کوهنورد باید با توجه به اصول تمرین خصوصا اصل توقف در پله ها و بالا بردن تدریجی فشار تمرین در جهت ارتقا آن بکوشد .

آمادگی روانی :
مهمترین شرط موفقیت یک برنامه آن است که فرد یا افراد شرکت کننده آمادگی روانی لازم برای تحمل فشارهای روانی ، استرس ها و بحران های احتمالی در برنامه را داشته باشند که در غیر این صورت باعث گسترش دامنه بحران ها خواهند شد . آمادگی روانی کوهنورد را در برابر اثرات منفی عدم موفقیت مثل سرخوردگی و احساس واماندگی و بیش از آن در برابر آثار منفی موفقیت ها مثل خود بزرگ بینی و تکبر ، حفظ خواهد کرد که خصوصا بی توجهی به مورد اخیر چه بسا ریشه بسیاری از حوادث بوده و حداقل اینکه به سوختن آینده کوهنوردی فرد منجر گردد . به عبارت دیگر همچنان که در آمادگی جسمانی توجه به اصول توقف در پله ها و بالا بردن تدریجی فشار تمرین ضروری است ، این اصول در آمدگی روانی نیز اهمیت ویژه ای دارند.

مطالعه بیشتر...

آمار سایت

457065
امروزامروز45
دیروزدیروز1356
این ماهاین ماه30362
کل بازدید کنندگانکل بازدید کنندگان457065
آی پی شما :35.153.135.60

رزو تبلیغات

جهت تبلیغات شغل خود در سایت با شماره  09368194627  تماس بگیرید

چه کسی آنلاین است؟

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تبلیغات شما

آخرین کوهنورد ثبت شده

  • Ali_esmaeli
  • ادمین
  • rokh