ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گرم نگه داشتن بدن در هوای سرد

هنگام بيدار شدن صبح روزهای سرد زمستانی در برنامه های کوهنوردی سعي كنيد ابتدا لباس‌هاي گرم و خشك خود را در داخل كيسه خواب گرم كنيد و سپس آنها را بپوشيد.

هنگام شب لباس‌هاي مرطوب از تعريق بدن خود را داخل كيسه خواب قرار دهيد تا آنها درطول مدت شب خشك و گرم شوند پس از پوشيدن لباس از كيسه خواب خارج شويد.

در مناطقي كه تماماً پوشيده از برف مي‌باشد و دماي صبحگاهي چندين درجه زير صفر است نبايد بدن را مستقيماً در معرض سرماي صبحگاهي قرار دهيد زيرا سبب سرد شدن مجراهاي تنفسي و ريه‌ها و ديگر اعضاي بدن مي‌شود كه عواقب آزاردهنده‌اي به همراه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر...

مصرف کافئین

بسیاری از کوهنوردان پیش از شروع، برای هوشیاری بیش‌تر یک فنجان قهوه می‌نوشند. با وجود این که کافئین برای بهبود عملکرد هوازی مفید شناخته شده است ولی مطالعات نشان داده‌اند کافئین به طور ویژه برای کوهنوردان نیز مفید است. برای مثال، مصرف کافئین از ارسال پیام‌های خستگی ناشی از مغز که موجب کاهش نیروی انقباضی عضلات می‌شود، جلوگیری می‌کند. به علاوه، کافئین موجب افزایش قندخون می‌شود یعنی منبع انرژی عضلات فعال را تأمین می‌کند

قندهای پیچیده بهتر از انواع ساده است
یکی از حقایق موجود در تغذیه ورزشی استفاده به موقع از کربوهیدرات‌های طولانی‌اثر و قندهای سریع‌اثر است. این دو دسته کربوهیدرات از لحاظ اثر دقیقاً در نقطه‌ی مقابل یکدیگر هستند. هنگام تخلیه‌ی گلیکوژن عضلانی، عملکرد ورزشی به سرعت افت می‌کند بنابراین، هدف اصلی در این شرایط پرسازی هر چه سریع‌تر ذخایر گلیکوژن است. در این زمان، استفاده از کربوهیدرات‌های سریع‌اثر مفید است به این علت که به سرعت در دستگاه گوارشی جذب و به عضلات منتقل می‌شوند. توجه به این نکته برای کوهنوردان بسیار حیاتی است بنابراین بلافاصله بعد از کوهنوردی، این قبیل کربوهیدرات‌ها گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند.

مطالعه بیشتر...

ترس در شرایط خطرناک محافظ کوهپیما است

ترس را باید گاهی یک" چیز مثبت"قلمدادنمود.
ما در ورزش کوهپیمایی  درس زندگی می آموزیم ، و ترس در شرایطی خطرناک  بگونه ای شکست ناپذیر و پویایی بوجود می آورد و صفحه تجربه دیگری به کتاب دانش زندگی او می افزاید.

با سخنی دیگر  "مفهوم ترس رها کردن نیست بلکه بوجود آوردن فضایی از آرامش برای فکر است که راه های ایمن جستجو شوند" وباید هوشمندانه در شرایط حاد از ترس استفاده نمود و این یکی از محاسن وجود ترس برای شناختن محدویت ها و مرزها است و تجارب مرزی را تجربه تجربه های موفق را فعال نمودن"
کلمه جادویی" موفقیت" را باید همگام با زندگی نمود,در صعودها با توجه به شرایط حاد گاهی لازم است به عقب برگردیم برای فرصت دادن به فکرمان که بتوانیم در آرامش راه خودرا به درجه بعدی و مسیربعدی ادامه دهیم.

مطالعه بیشتر...

ریشه نام های بعضی کوه های معروف ایران

 دماوند
دماوند يا دنباوند مركب از دو جزء دم به معناي دمه و بخار و پسوند آوند. به معناي داراي دمه و دود و بخار.

 البرز
البرز در پهلوي، هربرز، هره‌برز، هربورس و در اوستا، هره برزئيتي و يا هارابرزايتي ناميده شده است.
جا اسم مركب از دو جزء هر به معني كوه و برز به معني بالا، بلند و بزرگ و در مجموع به معني كوه بلند، كوه مرتفع و كوه بزرگ است.

زاگرس
ریشه اوستایی آن زاگر Za-G'R' به معنای کوه بزرگ است.

مطالعه بیشتر...

آمار سایت

591424
امروزامروز167
دیروزدیروز1739
این ماهاین ماه37358
کل بازدید کنندگانکل بازدید کنندگان591424
آی پی شما :34.204.171.108

رزو تبلیغات

جهت تبلیغات شغل خود در سایت با شماره  09368194627  تماس بگیرید

چه کسی آنلاین است؟

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تبلیغات شما

آخرین کوهنورد ثبت شده

  • Ali_esmaeli
  • ادمین
  • rokh